ورود کاربر

مروری بر بیماری آلزایمر

مروری بر بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر (Alzheimer’s disease) یکی از اختلالات غیر قابل برگشت و پیشرونده مغزی است که بتدریج حافظه و مهارت های تفکر را از بین می برد، و نهایتا توانایی انجام ساده ترین کارها را از شخص می گیرد. در بیشتر افراد مبتلا به آلزایمر اولین علائم بیماری در اواسط دهه 60 عمر ظاهر می شوند. برآوردها متفاوت است، اما صاحبنظران معتقدند که بیشتر از 5 میلیون نفر در آمریکا به آلزایمر مبتلا هستند.

امروزه آلزایمر در رتبه ششم از علل منجر به مرگ ایالات متحده قرار دارد، اما برآوردهای اخیر حاکی از آن است که این اختلال ممکن است در رتبه سوم باشد، و پس از بیماری های قلبی و سرطان به عنوان عامل سوم منجر به مرگ سالمندان باشد.

آلزایمر شایعترین علت منجر به جنون در سالمندان است. جنون از دست دادن کارکردهای شناختی (از قبیل تفکر، بخاطر آوردن، استدلال) و توانایی های رفتاری تا حدی است که با زندگی و کارهای روزمره شخص تداخل داشته باشد. جنون از نظر شدت می تواند خفیف، زمانی که تاثیرش بر عملکرد شخص شروع می شود، تا شدیدترین مراحل، زمانی که شخص بطور کامل برای زندگی روزمره خود به دیگران وابسته می شود، را داشته باشد.

علل جنون می تواند متغیر باشد و به نوع تغییر مغزی دارد که رخ می دهد. سایر انواع جنون شامل جنون بدنی لوی (LBD)، اختلالات فرانتوتمپورال، و جنون عروقی است. ابتلای به جنون مختلط نیز شایع است – ترکیبی از دو یا چند اختلال که حداقل یکی از اختلالات جنون باشد. برای مثال بعضی از افراد به بیماری آلزایمر و جنون عروقی مبتلا می شوند.

نام بیماری آلزایمر از اسم دکتر آلویس آلزایمر (Dr. Alois Alzheimer) گرفته شده است. دکتر آلزایمر در سال 1906 متوجه تغییرات بافت مغز در زنی شد که به علت یک بیماری روانی نامعلوم مرده بود. علائم وی شامل از دست دادن حافظه، مشکلات زبانی و رفتارهای غیر قابل پیش بینی بود. بعد از اینکه وی مرد، مغز وی را معاینه کرد و دریافت که خوشه های غیر طبیعی فراوان (امروزه پلاک های آمیلوئید amyloid plaques نامیده می شوند) و دسته های به هم بافته رشته ای (امروزه نوروفیبریلاری یا کلاف های تائو نامیده می شوند) در مغز وی وجود دارد.

این پلاک ها و پیچش ها در مغز هنوز به عنوان خصیصه اصلی بیماری آلزایمر در نظر گرفته می شوند. خصیصه دیگر بیماری از دست رفتن اتصال بین سلول های عصبی (نورون ها) در مغز است. نورون ها پیام را بین بخش های مختلف مغز و از مغز به عضلات و ارگان های بدن منتقل می کنند.

تغییرات مغز در بیماری آلزایمر

تصویر مقطعی مغز نشانگر آتروفی یا چروکیدگی بافت مغزی است که در اثر بیماری آلزایمر ایجاد شده است.

دانشمندان در حال اکتشاف هر چه بیشتر تغییرات پیچیده مغزی در شروع و در زمان پیشرفت بیماری آلزایمر هستند. به نظر می رسد که آسیب بافت مغز یک دهه یا بیشتر قبل از بروز مشکلات حافظه و شناختی رخ می دهد. در طی این دوره قبل از بروز بیماری آلزایمر، مبتلایان عاری از علائم هستند، اما تغییرات سمی در مغز آنها در حال رخ دادن است. رسوب غیر طبیعی پروتئین ها موجب تشکیل پلاک های آمیلوئید و کلاف های تائو در سراسر مغز می شود، عملکرد نرمال و سالم نورون ها متوقف می شود، اتصال بین نورون ها قطع شده و می میرند.

به نظر می رسد که آسیب ابتدا از بخش دم اسبی مغز شروع می شود، بخشی از مغز که برای تشکیل خاطرات و حافظه ضروری است. همانطور که نورون های بیشتری می میرند، بخش های بیشتری از مغز درگیر می شود و مغز شروع به چروکیده شدن می کند. در مراحل نهایی آلزایمر، آسیب کاملا در مغز منتشر شده و بافت مغز به طور چشمگیری چروکیده و جمع می شود.

علائم و نشانه های آلزایمر

معمولا اولین نشانه های اختلال شناختی ناشی از آلزایمر به صورت مشکلات حافظه است. بعضی از افراد مبتلا به مشکلات حافظه دچار بیماری هستند که به آن اختلال شناختی خفیف (MCI) اطلاق می شود. در MCI افراد دارای مشکلات حافظه بیشتری در مقایسه با هم سن های سالم خود هستند، اما علائم آنها به اندازه ای نیست که با زندگی روزمره آنها تداخل داشته باشد. مشکلات حرکتی و مشکلات بویایی نیز به (MCI) ربط داده می شود. افراد سالمند مبتلا به (MCI) در خطر بالاتر ابتلا به آلزایمر هستند، اما همه آنها به آلزایمر مبتلا نمی شوند. حتی عده ای ممکن است بهبود یافته و به وضعیت شناختی طبیعی برگردند.

اولین علائم آلزایمر در شخصی به شخص دیگر فرق می کند. در بسیاری از افراد، کاهش جنبه های غیر حافظه ای شناخت از قبیل بیاد آوردن کلمه، مشکلات بصری / فضایی، اختلال استدلال یا قضاوت ممکن است سیگنال اولیه مراحل ابتدایی بیماری آلزایمر باشد. محققان در حال مطالعه نشانگرهای زیستی (نشانه های بیولوژیک بیماری که در تصاویر مغزی، مایع مغزی نخاعی و خون یافت می شوند) هستند تا راهی برای تشخیص بیماری در مراحل اولیه شروع تغییرات مغزی MCI و افراد دارای توان شناختی نرمال که در ریسک بالاتر آلزایمر هستند، پیدا کنند. تحقیقات اخیر حاکی از آن است که تشخیص زودرس بیماری ممکن است امکانپذیر شود، اما تحقیقات بیشتری لازم است قبل از اینکه بتوان این تکنیک های تشخیص زودرس را در عملکرد درمانی روزانه تیم مراقبت بهداشتی استفاده کرد.

بیماری آلزایمر خفیف

همانطور که آلزایمر پیشرفت می کند، مبتلایان کاهش حافظه و مشکلات شناختی بیشتری را تجربه می کنند. مشکلات ممکن است شامل سرگردانی و گم شدن، ناتوانی در کنترل پول و پرداخت صورتحساب ها، سئوالات تکراری، طولانی شدن زمان انجام کارهای روزمره، تغییرات رفتاری و شخصیت باشند. اغلب مبتلایان در این مرحله از بیماری تشخیص داده می شوند.

بیماری آلزایمر میانه

در این مرحله، آسیب نواحی مغزی که کنترل زبان، استدلال، پردازش حواس، تفکر هوشیار و منطقی را بعهده دارند، رخ داده است. کاهش حافظه و گیجی بدتر می شود، مشکل شناخت خانواده و دوستان شروع می شود. ممکن است قادر به یادگیری چیزی نباشند، نتوانند کار چند مرحله ای انجام دهند مثل پوشیدن لباس ها، یا با موقعیت جدید سازگار شوند. به علاوه، افراد در این مرحله ممکن است دچار توهم، هذیان و پارانویا شوند و ممکن است به صورت تهاجمی و خشن رفتار کنند.

بیماری آلزایمر شدید

نهایتا پلاک ها و کلاف ها در سراسر مغز پخش می شوند، بافت مغز به طور چشمگیری چروکیده و جمع می شود. افراد مبتلا به آلزایمر شدید نمی توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند و به طور کامل برای مراقبت از خود به دیگران وابسته هستند. در پایان بیماری، شخص ممکن است تمام وقت خود را در تخت بگذراند و بدنش غیر فعال باشد.

علت آلزایمر چیست؟

دانشمندان هنوز در حال بررسی علل وقوع بیماری آلزایمر در افراد هستند. در بیماران مبتلا به آلزایمر زودرس، جهش ژنی معمولا علت اصلی است. اما آلزایمر دیر رس در اثر یک مجموعه پیچیده از تغییرات مغزی رخ می دهد که در طی یک یا چند دهه در مغز ایجاد می شود. علل بیماری آلزایمر شامل ترکیبی از عوامل ژنتیکی، محیطی و شیوه زندگی است. اهمیت هر یک از این عوامل در افزایش یا کاهش ریسک ابتلا به آلزایمر در افراد با هم فرق دارد.

اساس آلزایمر

دانشمندان در حال مطالعه برای یادگیری هر چه بیشتر در مورد پلاک هاف کلاف ها یا سایر نشانگرهای و خصیصه های بیولوژیک بیماری آلزایمر هستند. پیشرفت های فناوی تصویربرداری مغزی به محققان این امکان را داده است که شکل گیری و انتشار آمیلوئیدهای غیر طبیعی و پروتئین های تائو در مغز زنده را دیده و پیگیری کنند و همچنین تغییرات ساختار و عملکرد مغزی را ردگیری کنند. دانشمندان همچنین به کاوش مراحل خیلی اولیه فرآیند بیماری توسط مطالعه تغییرات مغز و مایعات بدن پرداخته اند که امکان شناسایی آنها سال ها قبل از وقوع بیماری آلزایمر وجود دارد. یافته های این مطالعات به درک هر چه بهتر علل بیماری آلزایمر و تشخیص راحت تر بیماری کمک می کند.

یکی از بزرگترین اسرار بیماری آلزایمر این است که چرا عمدتا سالمندان را درگیر می کند. تحقیقات در مورد مغز سالم سالمندان می تواند به روشن شدن این سئوال کمک کند. برای مثال، دانشمندان فهمیده اند که چطور تغییرات مرتبط با سن در مغز ممکن است به نورون ها آسیب وارد کرده و با بروز آسیب های آلزایمری همیاری کند. این تغییرات مرتبط با سن شامل آتروفی (چروکیده شدن) بخش های خاصی از مغز، التهاب، تولید سلول های ناپایدار به نام رادیکال های آزاد و نقص عملکرد میتوکندی (تخریب تولید انرژی در درون سلول) است.

ژنتیک

آلزایمر در اکثر مردم زمانی ظاهر می شود که علائم بیماری در اواسط دهه 60 عمر آشکار شده باشند. ژن آپولیپوپروتیئن E (APOE) در بروز دیر رس آلزایمر دخالت دارد. این ژن دارای اشکال متعددی است. یکی از آنها ژن APOE ε4 است که ریسک بروز بیماری را افزایش می دهد و با بروز زودرس تر بیماری در سنین کمتر همیاری می کند. هرچند حامل ژن APOE ε4 بودن بدین معنی نیست که شخص قطعا به بیماری آلزایمر مبتلا می شود، و بعضی از افراد بدون این ژن نیز ممکن است به بیماری مبتلا شوند.

دانشمندان همچنین تعدادی از نواحی خاص را در ژنوم (مجموعه کامل DNA موجود زنده) شناسایی کرده اند که ممکن است موجب افزایش ریسک بروز دیر رس بیماری آلزایمر به درجاتی شود.

آلزایمر زود رس در افراد 30 تا 60 ساله رخ می دهد و نماینده کمتر از 5% تمامی مبتلایان به آلزایمر است. بیشتر موارد این بیماری در اثر تغییرات ارثی یکی از سه ژن رخ می دهد که منجر به نوعی از بیماری به نام آلزایمر خانوادگی (FAD) می شود. در عده ای ممکن است آلزایمر زودرس بدون هر گونه علت شناخته شده خاص رخ دهد، چیزی که بیشتر در بیماری دیررس دیده می شود.

بیشتر مبتلایان سندرم داون (Down syndrome) دچار بیماری آلزایمر می شوند. این شاید بدلیل وجود یک نسخه اضافی از کروموزم 21 در بیماران سندرم داون باشد، که حاوی ژن تولید آمیلوئید مضر است.

عوامل بهداشتی، محیطی و شیوه زندگی

تحقیقات حاکی از آن است که مجموعه ای از عوامل غیر ژنتیکی نقش مهمی در وقوع و دوره پیشرفت بیماری آلزایمر ایفا می کنند. برای مثال توجه زیادی به رابطه بین افت شناختی و مشکلات عروقی از قبیل بیماری قلبی، سکته مغزی، فشار خون بالا و همچنین اختلالات متابولیک مثل دیابت و چاقی وجود دارد. تحقیقات مداوم به درک هر چه بهتر تاثیر این ریسک فاکتورها و چگونگی رفع این اثرات کمک می کند که ممکن است به کاهش ریسک وقوع آلزایمر بیانجامد.

رژیم غذایی مقوی، فعالیت جسمی و ورزش، مشارکت اجتماعی، فعالیت های تحریک کننده ذهن و مغز همگی از عواملی هستند که به عنوان عوامل همیار با سلامت افراد مسن شناخته می شوند. این عوامل ممکن است موجب کاهش ریسک افت شناختی و بیماری آلزایمر شوند. کارآزمایی های بالینی برای تست تاثیر این عوامل و احتمالات لازم است.

تشخیص بیماری آلزایمر

روش ها و ابزارهای مختلفی برای تعیین وجود بیماری آلزایمر در اشخاص مبتلا به افت حافظه وجود دارد. برای تشخیص آلزایمر پزشک ممکن است:

  • از خود شخص، اعضای خانواده یا دوستان سئوالاتی در مورد سلامت کلی، مشکلات بهداشتی قبلی، توانایی انجام فعالیت و نیازهای روزمره، تغییرات رفتاری و شخصیتی بپرسد.
  • تست های حافظه، مشکل گشایی، توجه، حساب و شمارش، زبان ممکن است گرفته شود.
  • تست های طبی استاندارد مثل آزمایش خون و ادرار برای شناسایی علل بالقوه مشکل انجام شود
  • اسکن های مغزی از قبیل توموگرافی کامپیوتری (CT)، تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) یا توموگرافی تابش پوزیترون (PET) برای مشخص کردن علل احتمالی علائم شخص انجام شود.

این آزمایشات ممکن است تکرار شوند تا به پزشک اطلاعاتی در مورد حافظه شخص و سایر فعالیت های شناختی که در طول زمان تغییر می کنند، بدهد.

تشخیص قطعی بیماری آلزایمر در حال حاضر فقط بعد از مرگ از طریق ترکیب اندازه های بالینی با معاینه بافت مغزی در اتوپسی امکانپذیر است.

بایستی بررسی کافی انجام شود تا مشخص گردد علائم و نگرانی های حافظه و تفکر در اثر آلزایمر است یا مشکل دیگری مثل سکته مغزی، تومور، بیماری پارکینسون، مشکلات خواب، عوارض جانبی داروها، عفونت، یا جنون غیر آلزایمری. بعضی از این مشکلات قابل درمان هستند و احتمالا برگشت پذیر.

اگر تشخیص آلزایمر است، شروع درمان در اوایل فرآیند بیماری ممکن است به حفظ عملکرد روزمره برای مدتی کمک کند، گرچه نمی توان فرآیند زمینه ای بیماری را متوقف یا برعکس کرد. تشخیص زودرس به خانواده بیمار کمک می کند تا برای آینده برنامه ریزی کنند.

درمان بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر یک بیماری پیچیده است، و احتمال کمی وجود دارد که یک دارو یا یک مداخله بتواند به طور موفق آن را درمان کند. رویکردهای اخیر به بیماری روی کمک به فرد در حفظ عملکرد ذهنی و روانی، اداره علائم رفتاری، کند یا به تاخیر انداختن علائم بیماری متمرکز است. محققان امیدوارند که درمان هایی برای هدف قرار دادن مسائل ژنتیکی، ملکولی، مکانیسم های سلولی خاص ایجاد کنند تا علل زمینه ای حقیقی بیماری را بتوان متوقف کرده یا پیشگیری کرد.

حفظ عملکرد ذهنی

داروهای زیادی توسط مدیریت غذا و داروی ایالات متحده برای درمان علائم آلزایمر تایید شده است. دونپزیل (آریسپت)، ریواستیگمین (اگزلون) و گالانتامین (رازادین) برای درمان آلزایمر خفیف تا متوسط استفاده می شود (دونپزیل را می توان برای آلزایمر شدید نیز استفاده کرد). ممانتین (نامندا) برای درمان آلزایمر متوسط تا شدید تجویز می شود. این داروها از طریق تنظیم ناقل های عصبی، مواد شیمیایی که پیام ها را بین نورون ها منتقل می کنند، تاثیر می کنند. ممکن است به بهبود تفکر، حافظه، مهارت های ارتباطی کمک کرده و مشکلات رفتاری خاصی را برطرف کنند. هرچند این داروها عامل زمینه ای و علت اصلی منجر به بیماری را نمی توانند تغییر بدهند. این داروها در عده خاصی از بیماران و نه همه بیماران موثر بوده اند و ممکن است فقط برای زمان محدودی کمک کننده باشند.

درمان رفتاری

علائم رفتاری شایع آلزایمر شامل بی خوابی، سرگردانی، گیجی، اضطراب، خشونت است. دانشمندان در حال درک علت وقوع این علائم هستند و درمان های جدید دارویی و غیر دارویی برای مدیریت آنها در حال مطالعه و بررسی است. محققان نشان داده اند که درمان علائم رفتاری موجب راحتی و آسایش بیمار و راحت تر شدن مسائل برای خانواده می شود.

تحقیق برای درمان های جدید

تحقیقات بر بیماری آلزایمر به نقطه ای رسیده است که دانشمندان می توانند فراتر از درمان علامتی بنگرند و به فکر رفع فرآیند زمینه ای بیماری باشند. در کارآزمایی های بالینی مداوم، دانشمندان و محققان در حال ایجاد و تست مداخلات احتمالی رفع بیماری هستند از قبیل درمان مصون سازی، دارو درمانی، تعلیم شناختی، فعالیت جسمی، دمان های قلبی و عروقی و دیابت.

حمایت از خانواده و مراقبین

مراقبت از فرد مبتلا به آلزایمر می تواند هزینه های جسمی، عاطفی و اقتصادی بالایی برای خانواده و همراهان بیمار به همراه داشته باشد. نیاز به مراقبت روزمره، تغییر قواعد خانواگی، تصمیمات مربوط به گذاشتن عزیز خود در آسایشگاه همگی چالش آور و سخت هستند. رویکردها و برنامه های مبتنی بر شواهد زیادی وجود دارد که می تواند به بیمار و خانواده کمک کند محققان بطور پیوسته به دنبال یافتن راه های جدید و بهتر برای حمایت از مراقبین و خانواده بیمار هستند.

داشتن اطلاعات کافی در مورد بیماری یکی از راهبردهای بلند مدت مهم است. برنامه هایی برای آموزش خانواده ها در مورد مراحل مختلف بیماری و راه های کنار آمدن و سازگاری با بیماری و مشکلات رفتاری و چالش های مراقبت از بیمار آلزایمری در دسترس است.

داشتن مهارت های سازگاری خوب، شبکه حمایتی قوی، مراقب جایگزین و کمکی همگی از راه هایی است که می توان به مراقبت در رفع استرس و خستگی ناشی از مراقبت از بیمار آلزایمری کمک کرد. معمولا بیمار مبتلا به آلزایمر به دریافت مراقبت تسکینی نیازمند است. بهتر است مراقبت تسکینی از مراحل آغازین تشخیص بیماری شروع شود.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد دامین thez.ir برای ثبت سفارش می شوید. اما این دامین  مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com