ورود کاربر

تست های تشخیصی

اسکن تهویه – پرفیوژن [Ventilation-Perfusion Scan (V/Q scan)]

اندیکاسیون:

این تست جریان خون داخل ریه ها را بصری می کند تا مشخص شود که آیا ریه ها به اندازه کافی خونگیری می شوند یا نه.

روش کار:

در فاز تهویه بیمار گاز رادیواکتیو مخلوط با اکسیژن را استنشاق می کند. در فاز پرفیوژن نیز رادیوایزوتوپ از طریق ورید به بیمار تزریق می شود.

مداخلات پرستاری:

قبل از رویه:
 • رویه برای بیمار شرح داده می شود.
حین رویه:
 • در حین تست بیمار بی حرکت دراز کشیده، طبق دستور تکنسین نفس خود را حبس می کند.

 

اکوکاردیوگرافی (Echocardiography)

اندیکاسیون:

اکوکاردیوگرافی رویه بررسی قلب توسط ماوراء صوت است، رویه ای است غیر تهاجمی که به بررسی ساختارهای قلب و جریان خون در قلب می پردازد.

روش کار:

امواج صوتی مستقیما به قلب تابانده شده و توسط قلب منعکس می شود، این اکو توسط دستگاه اکوکاردیوگراف دریافت و به صورت تصویری نمایش می یابد که توسط پزشک مورد تفسیر قرار می گیرد.

مداخلات پرستاری:

 • رویه برای بیمار شرح داده شود.
 • بیمار بایستی به مدت حدود 30 دقیقه برای انجام تست بی حرکت روی تخت بماند تا تصویر صحیح و دقیقی از ساختمان های قلب بدست آید.

الکتروکاردیوگرافی (Electrocardiography)

اندیکاسیون:

EKG یا ECG نمایش گرافیکی فعالیت الکتریکی قلب در یک رویه غیر تهاجمی است. این تست نمایی سه بعدی از فعالیت الکتریکی قلب نشان می دهد. الکتروکاردیوگراف دارای چهار استفاده عمومی است. این استفاده ها عبارتند از:

 • بررسی قلب برای یک دوره زمانی کوتاه از قبیل حین فعالیت جسمی یا بررسی و شناخت
 • پایش مداوم با استفاده از تله متری در بیماران بستری
 • پایش سرپایی (هولتر) به مدت 24 ساعت از زندگی روزمره معمولی بیمار
 • تست استرس

روش کار:

هر بار که اتاقک های قلبی دچار انقباض شوند، یک سیگنال الکتریکی تولید می شود. پد های کوچکی که حاوی الکترود هستند بر روی سطح پوست قرار داده شده تا سیگنال الکتریکی قلب را شناسایی و ثبت کنند. هر الکترود توسط یک سیم به دستگاه متصل است، که در مجموع 12 نمایش گرافیکی مختلف از سیگنال الکتریکی قلب تولید می کنند. نوار قلب دارای 12 الکترود است که در یک EKG متداول استفاده می شود. این الکترودها شامل لیدهای دوقطبی اندام I، II و III، لیدهای تقویت شده اندام شامل AVR، AVL، AVF و لیدهای پره کاردیال از V1 تا V6 می باشند.

مداخلات پرستاری:

معمولا تکنسین نوار قلب را گرفته و پزشک یا پرستار متخصص نتایج آن را تفسیر می کند.
پرستار بایستی قادر باشد ریتم سینوسی نرمال و ریتم های غیر طبیعی را تشخیص دهد که تهدید کننده زندگی هستند از قبیل تاکیکاردی بطنی و فیبریلاسیون بطنی. پرستار بایستی بتواند الکترودها را به بیمار وصل کند.
موارد زیر به بیمار آموزش داده شود:

 • بیمار شوک الکتریکی تجربه نخواهد کرد.
 • بیمار بایستی در طول گرفتن نوار بمدت چند دقیقه بی حرکت بماند که در طی گرفتن نوار حین فعالیت جسمی یا معاینه بیمار طول خواهد کشید.
 • اگر نوار قلب به صورت سرپایی گرفته می شود بیمار می تواند حرکت کند یا اگر بیمار در طی مانیتورینگ مداوم قلبی بستری است.
 • اگر پایش سرپایی انجام می شود، بیمار بایستی فعالیت های روزانه و علائم خود را یاداشت کند.
 • در بیماران سرپایی، بیمار نباید با ماشین آلات کار کند، که شامل اجاق میکروویو و ریش تراش های برقی است، همچنین نباید حمام کند زیرا الکتروکاردیوگراف به وی وصل است.
 • اگر تست استرس انجام می شود، بیمار بایستی لباس و کفش مناسب برای تمرین بپوشد و در طی انجام تست هر گونه ناراحتی را گزارش کند تا بررسی آن انجام شود و اتیولوژی ناراحتی وی مشخص گردد.

آنژیوگرافی ریه (Pulmonary Angiography)

اندیکاسیون:

نمای بصری از سیستم گردش خون ریوی فراهم می سازد، تا پزشک بتواند مشخص کند که شرایط جریان خون ریوی چگونه است.

روش کار:

پس از قرار دادن کاتتر در ورید و عبور کاتتر از قلب و وارد شدن به شریان ریوی (تحت فلوروسکوپی)، ماده حاجب در شریان ریوی تزریق می شود. همانطور که ماده رنگی در سیستم گردش خون ریوی می چرخد، تصویر آن بر روی صفحه نمایش مشاهده می شود.

مداخلات پرستاری:

قبل از رویه:
 • مشخص کنید که آیا بیمار به ماده حاجب، ید یا صدف دریایی حساسیت دارد یا نه. اگر بیمار به ماده حاجب حساسیت داشته باشد یا تست دیگری برای وی در نظر گرفته می شود یا بیمار طبق نیاز و به طور مناسب تحت دارو درمانی قرار گرفته و سپس تست انجام می شود. دیفن هیدرامین و پردنیزون ممکن است قبل از تست به بیمار داده شود تا از واکنش آلرژیک پیشگیری شده یا تخفیف داده شود. بیمار باید به طور دقیق تحت نظارت و پایش باشد.
 • بیمار بایستی رضایت نامه آگاهانه را برای انجام رویه و طبق سیاست موسسه امضا نماید
 • به بیمار آموزش داده شود که احساس برافروختگی در حین تزریق وریدی ماده حاجب معمولی است.
حین رویه:
 • بیمار از نظر تحمل رویه و واکنش احتمالی به ماده رنگی تحت نظر باشد.
پس از رویه:
 • محل ورود کاتتر از نظر خونریزی بررسی و پایش شود.

آنژیوگرافی کسر دیجیتالی (Digital Subtraction Angiography)

اندیکاسیون:

آنژیوگرافی کسر دیجیتالی (DSA) به پزشک این امکان را می دهد که خونرسانی شریانی به قلب را با استفاده از تزریق یک ماده حاجب رادیواپک مشاهده نماید.

روش کار:

یک ماده حاجب وریدی حاوی ید به بیمار تزریق می شود. تصاویر استخوان و بافت نرم از طریق فلورسکوپی بر روی صفحه کامپیوتر مشاهده می شود، به پزشک اجازه می دهد که سیستم قلبی عروقی را مشاهده نماید.

مداخلات پرستاری:

قبل از رویه:
 • برای بیمار رویه و ریسک های احتمالی را شرح داده و از وی رضایت نامه آگاهانه بگیرید.
 • تکنیک انجام تست را برای بیمار شرح داده و اطمینان حاصل کنید که در طول رویه بی حرکت بماند.
پس از رویه:
 • احتمال خونریزی از موضع تزریق را بررسی کنید.
 • بیمار بایستی یک لیتر مایع برای کمک به دفع ماده رنگی بنوشد.
 • علائم حیاتی بیمار را از نظر هر گونه تغییرات احتمالی پایش کنید.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد دامین thez.ir برای ثبت سفارش می شوید. اما این دامین  مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com