ورود کاربر

بلاگ غدد

مقدمه ای بر سیستم غدد درونریز (آندوکرین) (How the endocrine system Works)

مقدمه ای بر سیستم غدد درونریز (آندوکرین)

سیستم آندوکرین از چندین غده تشکیل شده است که در سراسر بدن پراکنده هستند. این غدد هورمون ها را ترشح می کنند که پیام رسان های شیمیایی هستند، موادی که فعالیت سلول ها و احشاء و ارگان های هدف خود را کنترل و تنظیم می کنند. این هورمون ها در مجموع روی رشد، تکامل، هضم، تنظیم متابولیسم و تولید مثل تاثیر دارند. این غدد عموما هورمون های خود را در اثر یک تحریک، یک هورمون دیگر یا یک آستانه خاص در جریان خون آزاد می کنند. سیگنال توقف تولید هورمون توسط فرآیندی به نام بازخورد مستقیم (direct feedback) تنظیم می شود. بازخورد مستقیم جهت حفظ هموستاز بدن ضروری است. بدن بازخورد مربوط به تغییرات سطح هورمون ها را دریافت کرده و بر ارگان ها یا سیستم های بدن که مسئول تولید هورمون هستند تاثیر گذاشته و بدن را به هموستاز معمول بر می گرداند. وقتی غلظت ماده ای به یک آستانه مشخص برسد، غدد و تولید محصول آن متوقف یا خاموش می شود. غدد، هورمون هایی که تولید می کنند و تاثیر هر یک از آنها در ادامه این بخش بحث خواهند شد.

ادامه مطلب: 01- مقدمه ای بر سیستم غدد درونریز (آندوکرین)

کم کاری تیروئید (Hypothyroidism)

کم کاری تیروئید

مشکل چیست؟

هیپوتیروئیدیسم یا کم کاری تیروئید میکزودم (Myxedema) نیز نامیده می شود و کمبود یا فقدان هورمون تیروئید است که عمدتا در اثر تیروئیدیت هاشیموتو (Hashimoto’s thyroiditis) رخ می دهد. تیروئیدیت هاشیموتو یک اختلال مزمن است که در اثر فعالیت غیر طبیعی آنتی بادی ها رخ می دهد که به غده تیروئید حمله می کنند. هیپوتیروئیدیسم ممکن است همچنین در اثر کاهش تولید هورمون TSH از غده هیپوفیز ایجاد شود، که می تواند عارضه جراحی، التهاب غده تیروئید یا درمان هیپرتیروئیدیسیم یا پرکاری تیروئید باشد.

ادامه مطلب: 02- کم کاری تیروئید

پرکاری تیروئید (Hyperthyroidism)

پرکاری تیروئید

مشکل چیست؟

پرکاری تیروئید (Hyperthyroidism) یا بیماری گریوز (Graves’ Disease) در اثر تولید مفرط هورمون های T3 و T4 توسط غده تیروئید ایجاد می شود که می تواند در اثر بیماری های اتوایمون ایجاد شده باشد، که در آن سیستم ایمنی فرد به غده تیروئید خودش حمله می کند. سایر علل آن می تواند تومور خوش خیم (آدنوما) ناشی از بزرگی غده تیروئید (گواتر) یا تولید بیش از حد هورمون TSH توسط غده هیپوفیز در اثر تومور هیپوفیز باشد.

ادامه مطلب: 03- پرکاری تیروئید

گواتر ساده (Simple Goiter)

گواتر ساده

مشکل چیست؟

کمبود ید در رژیم غذایی بیمار موجب بزرگ شدن غده تیروئید یا گواتر ساده آندمیک (endemic simple goiter) موجب می شود. امروزه این عارضه کمتر دیده می شود، از آنجایی که به نمک خوراکی خانوار ید افزوده می شود. غده تیروئید ممکن است در اثر مصرف مقادیر بالای داروها یا غذاهای گواتر زا (goitrogenic) رخ دهد که موجب کاهش تولید تیروکسین (thyroxine) می شوند از قبیل توت فرنگی، کاهو، بادام زمینی، نخود، هلو، اسفناج. این وضعیت را گواتر ساده اسپورادیک (sporadic simple goiter) می نامند. گواتر ساده در اثر التهاب یا نئوپلاسم ایجاد نمی شود.

ادامه مطلب: 04- گواتر ساده

کم کاری هیپوفیز (Hypopituitarism)

کم کاری هیپوفیز

مشکل چیست؟

کم کاری هیپوفیز زمانی رخ می دهد که غده هیپوفیز قادر به تولید و ترشح مقادیر نرمال هورمون های هیپوفیز نباشد. علل اولیه این اختلال شامل تومورهای هیپوفیز، خونرسانی ناکافی به غده هیپوفیز، عفونت، اشعه درمانی یا برداشتن بخشی از غده هیپوفیز توسط جراحی است. علل ثانویه شامل اختلالاتی است که روی هیپوتالاموس تاثیر می گذراند، زیرا هیپوفیز توسط هیپوتالاموس کنترل می شود.

ادامه مطلب: 05- کم کاری هیپوفیز

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد دامین thez.ir برای ثبت سفارش می شوید. اما این دامین  مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com